Moliére (Jean-Baptiste Poquelin) francia drámaíró 1665 -ben írta meg a Le Misanthrope című művét, mely voltaképpen egy társadalom-kritika egy képmutató világról. Főhőse Alceste (a mizantróp) szeretne elhatárolódni az őt körülvevő képmutatástól a korszak hízelgő világától. Erre biztatja barátját, Philintét sőt szerelmét Céliménet is (aki erre nem nagyon hajlik). A mizantróp ekkor úgy dönt, hogy ezután őszintén megmondja mindenkinek, mi a hibája. Ez a számomra rokonszenves hozzáállás indított arra, hogy Moliére klasszikusáról nevezzem el blogomat.
Hogy mai értelemben kik a mizantrópok? A pontos meghatározás szerint (és részben Moliére -t követve) emberkerülők és olyanok, akik kritikusak a mai társadalommal és tagjaival szemben, vagyis az emberek természetéből való kiábrándultság jellemz őket. Az én értelmezésemben azok tartoznak ide, akik illúzióktól mentesen, realista módon látják a világot, miközben már nem hisznek az emberek jóságában, sőt éppen ennek ellenkezőjét tapasztalják környezetükben. A mizantrópok filozófiai vagy etikai okokból kritizálják az emberi társadalmat Ezen a blogon tehát nem embergyűlöletről fogsz olvasni, hanem történetekről, melyek talán ráébresztenek bennünket arra, hogy változtatnunk kell(ene).
A blog neve: Mizantróp, a böngésző címsorában viszont mizantroop szerepel, melyben a "troop" csapatot is jelent. Sokan vagyunk ugyanis, csak nem mindenki hallatja a hangját, viszont érzékeli az általános erkölcsi, szellemi, viselkedésbeli devalvációt. Blogunk is a Moliere -i felfogás mentén jött létre, jobbító szándékkal, nem embergyűlöletből. [Kiegészítés]
***